sd
كدخبر: ۳۷۲۵۴
تاريخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
جزئیات کامل پرونده واگذاری سهام عدالت
سازمان خصوصی سازی اسامی 2 میلیون و 770 هزار نفر کارگر را برای واگذاری سهام عدالت به وزارت کار معرفی کرده است که در صورت تائید اسامی از سوی وزارت کار این افراد سهام خود را دریافت خواهند کرد.

به گزارش  مهر، واگذاری سهام عدالت به عنوان بخشی از برنامه های دولت در راستای عدالت محوری بخشی از سیاستهای اصل 44 را شامل می شود، سهام عدالت در تعبیر جمهوری اسلامی ایران، واگذاری سهام شرکتهای دولتی به بخش‌های مختلف مردم  است و بهره‌مندی اقشار ضعیف از بازتوزیع ثروت را مدنظر قرار داده است.

سازمان خصوصی سازی تاکنون در 19 مرحله اقدام به واگذاری سهام عدالت به گروههای مختلف کرده است، واگذاری سهام عدالت از سال 85 آغاز شده و تاکنون نیز ادامه داشته است.

براساس آخرین آمارهای دریافتی از سوی سازمان خصوصی سازی و گزارش ثبت نام شدگان مشمولین سهام عدالت، این سازمان از ابتدای اجرای واگذاری سهام عدالت یعنی از سال 85 تاکنون برای 44 میلیون و 800 هزار و 665 نفر دعوتنامه دریافت سهام عدالت ارسال کرده است.

جدیدترین آمار واگذاری

از این تعداد 39 میلیون و 965 هزار و 627 نفر برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کرده اند و 37 میلیون و 127هزار و 119 نفر تاکنون سهام عدالت خود را دریافت کرده اند.

طی این سالها انتقادات بسیاری به نحوه اجرا و ترکیب شرکتهایی که سهام آنها به عنوان سهام عدالت واگذار شده است، صورت گرفته که یکی از آنها زیانده بودن سهام شرکتهای مشمول سهام عدالت است، گرچه این موضوع از سوی سازمان خصوصی سازی همواره نفع شده است.

عدم پرداخت سود سهام عدالت به بخش عظیمی از دریافت کنندگان سهام عدالت از دیگر موارد انتقادی است که مطرح می شود، بسیاری معتقدند که سود سهام عدالت یکی از بهترین انگیزه های نگهداری این سهام توسط دریافت کنندگان آن است.

سود سهام عدالت

براساس آمارهای دریافتی ازسازمان خصوصی سازی تاکنون حدود 17 تا 18 درصد سود سهام عدالت به خزانه کشور واریز شده است، یعنی این میزان از سهم مستهلک شده و مابقی هنوز مستهلک نشده است.

مسئولان سازمان خصوصی سازی به عنوان متولی اجرای برنامه واگذاری سهام از جمله سهام عدالت، عنوان می کنند که تمام بخشهای مشمول واگذاری سهام عدالت تاکنون سهام خود را به میزان یک میلیون تومان و برای یک خانوار تا سقف 5 میلیون تومان دریافت کرده اند و تنها گروه باقیمانده گروههای کارگری در بخش ساختمان و فصلی هستند که هنوز موفق به دریافت سهام عدالت نشده اند.

پیش از این مشکلاتی در واگذاری سهام عدالت پیش آمده بود، به نحویکه در مقطعی از زمان برخی از سوداگران و سودجویان با پرداخت مبالغی ناچیز اقدام به خرید و جمع آوری سهام عدالت واگذار شده به گروههای مختلف کردند، این افراد حتی با مراجعه به روستاها، با پرداخت مبالغی اندک سهام روستائیان و عشایر را خریداری می کردند.

خرید و فروش در بورس

این امر سبب شد که سازمان بورس نسبت به این موضوع هشدار داده و دارندگان سهام عدالت نسبت به آن آگاه سازد، البته مسئولان سازمان خصوصی سازی عنوان کرده اند که در آینده شرایطی را فراهم خواهند کرد که سهام عدالت قابل خرید و فروش در بورس باشد.

موضوع اصلی در این راستا بحث فرهنگ سازی برای سهام عدالت است، پیمان نوری مدیرعامل سازمان خصوصی سازی در این زمینه گفت: آنچه از اهمیت برخوردار است فرهنگ سازی سهام داری بین آحاد جامعه است و افرادی که دارای سهام عدالت هستند باید نسبت به آثار اقتصادی این سهام در زندگی خود وکارکردهای سهام عدالت آگاه باشند.

نوری ادامه داد: این افراد باید نسبت به اینکه چگونه اجتماع این سهام می تواند در بخش های مختلف کشور منشاء شکوفایی اقتصادی شود آگاهی داشته باشند.

وی توزیع سهام عدالت را کار بسیار عظیمی دانست و افزود: اما برای اینکه ثمره و میوه آن برای کشور چیده شود باید فرهنگ سازی جدی در سال 90 صورت گیرد و برای این کار از تمام ابزارهای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی استفاده خواهیم کرد.

مراحل 19 گانه

برای اولین مرحله از واگذاری سهام عدالت که مشمولان طرح شهید رجایی، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل را در بر می گیرد،4 میلیون و 981 هزار و 514 دعوتنامه ارسال شد، اما 4 میلیون و 529 هزار و 463 نفر برای دریافت سهام عدالت در این مرحله اقدام کردند و در نهایت 4 میلیون و 529 هزار و 463 نفر سهامدار شدند.

مرحله اول یک بخش تکمیلی نیز داشت که در سال 87 اجرایی شد براین اساس برای 3 میلیون و 558 هزار و 537 نفر دعوتنامه صادر شد و 2 میلیون و 868 هزار و 133 نفر برای دریافت سهام ثبت نام کردند و در نهایت در این مرحله تکمیلی 2 میلیون و 581 هزار و 67 نفر سهام عدالت دریافت کردند.

دومین مرحله از واگذاری سهام عدالت که در سال 86 اجرا و در سال 87 مرحله تکمیلی آن انجام شد گروههای روستائیان و عشار فاقد شغل و کم درآمد را در بر می گرفت، در مرحله دوم حدود 5 میلیون و 537 هزار و 560 نفر برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کردند و5 میلیون و 605 هزار و 805 نفر دعوتنامه دریافت سهام عدالت صادر شد و در نهایت  5 میلیون و 489 هزار و 954 نفر توانستند در این مرحله سهام عدالت دریافت کنند.

در بخش تکمیلی مرحله دوم در سال 87  که کلیه روستائیان و عشایر را در بر می گرفت، 11 میلیون و 4 هزار و 903 نفر برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کردند و برای 11 میلیون و 527 هزار و 537 نفر دعوتنامه صادر شد و در نهایت به 10 میلیون و 596 هزار و 557 نفر سهام عدالت واگذار شد.

سومین مرحله واگذاری سهام عدالت که شامل بخش اول و تکمیلی است و در سال های 86 تا 88 انجام شده شاغلین دستگاههای اجرایی ، بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی را در بر می گیرد، در بخش اول مرحله سوم در سال 86 سازمان خصوصی سازی برای 12 میلیون و 949 هزار و 504 نفر دعوتنامه ارسال کرد.

در این مرحله 12 میلیون و 271 هزار و 326 نفر برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کردند و 11 میلیون و 658 هزار و 518 نفر توانستند سهام عدالت خود را بگیرند، در بخش تکمیلی مرحله سوم که در سالهای 87 تا 88 انجام شد، یک میلیون و 570 هزار و 955 نفر دعوتنامه دریافت نمودند و در پایان این مرحله 738 هزار و 816 نفر سهامدار شدند.

مرحله چهارم از اجرای سهام عدالت شامل واگذاری سهام به یک میلیون و 179 هزار و 932 نفر در سال 87 خانواده های ایثارگران، والدین، فرزندان و هسر شهید- جانباز و آزادگان را در بر می گرفت، در این مرحله یک میلیون و 234 هزار و 350 نفر متقاضی دریافت سهام عدالت از طریق ثبت نام بودند و سازمان خصوصی سازی نیز برای یک میلیون و 332 هزار و 188 نفر دعوتنامه ارسال کرد.

مرحله بعدی 6 گروه از مشمولان دریافت سهام عدالت را در بر می گرفت که کلا در سال 87 اجرا شد. زنان کارگر سرپرست خانوار(مشمول قانون کار)، خدام مساجد، حسینیه ها و امام زاده ها، طلاب حوزه های علمیه سراسر کشور، بیماران خاص (هموفیلی. ام اس، تالاسمی و دیالیزی) کارکنان ستادهای نمازجمعه و خبرنگاران به ترتیب دریافت سهام در این بخش می گنجند.

در ردیف زنان کارگر سرپرست خانوار (مشمول قانون کار) 8 هزار و 273 نفر دعوتنامه دریافت و 5 هزار و 796 نفر ثبت نام کردند، در ردیف 6 مربوط به خدام مساجد، حسینیه ها و امام زاده ها 33 هزار و 568 نفر ثبت نام و 28 هزار و 873 نفر سهام عدالت گرفتند. طلاب حوزه های علمیه سراسر کشوردر ردیف ششم 169 هزار و 22 تقاضا از طریق ثبت نام را مطرح کردند و سازمان خصوصی سازی برای 181 هزار و 669 نفر از آنها  دعوتنامه دریافت سهام عدالت ارسال کرد.

سازمان خصوصی سازی برای 47 هزار و 474 نفر از بیماران خاص (هموفیلی. ام اس، تالاسمی و دیالیزی) سهام عدالت ارسال کرد و 7 هزار و 982 نفر نیز تعداد ثبت نام کنندگان در این مرحله بودند، 8 هزار و 620 نفر از کارکنان ستادهای نمازجمعه دریافت نامه دریافت و 6 هزار و  564 نفر ثبت نام کردند.

خبرنگاران

واگذاری سهام عدالت به خبرنگاران که در سال 87 به مرحله اجرا درآمد، به دستور وزیر اقتصاد به سازمان خصوصی سازی صورت گرفت، بر این اساس این سازمان برای 11 هزار و 64 نفر دعوتنامه ارسال کرد و 5 هزار و 21 نفر از خبرنگاران هم برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کردند. در مجموع از 6 گروه مذکور 208 میلیون و 348 نفرسهامدار نهایی سهام عدالت شدند.

سازمان خصوصی سازی در سال 87 تصمیم گرفت که به کارکنان نهادهای دست اندرکار امر شناسایی و واگذاری سهام عدالت، سهام واگذار کند، برای همین منظور برای 11 هزار و 626 نفر دعوتنامه ارسال کرد.

گروههای عمومی هم که 8 گروه را به خود اختصاص می دادند از سال 87 تا سال 89 توانستند بخش دیگری از سهام عدالت را به خود اختصاص دهند.

در این بخش برای 892 هزار و 823 نفر از قالیبافان،6 هزار و 517 نفر از فعالان قرآنی، 74 هزار و 603 نفر از مددجویان تحت پوشش مراکز مراقبت از زندانیان آزاد شده، 312 هزار و 200 نفر از زنان سرپرست خانوار بی بضاعت، 8 هزار و 734 نفر از مددجویان و کارکنان موسسات خیریه در سال88  از سوی سازمان خصوصی سازی دعوتنامه صادر شد.

سه گروه عمومی دیگر شامل کارگران ساختمانی تحت پوشش انجمن های کارگری، تاکسیرانان و اتوبوسرانان شهری و افراد کم درآمدی که در مراحل قبلی مشمول نشده اند از جمله خوداظهاران و درخواستها به تعداد یک میلیون و 677 هزار و 454 نفر از سوی سازمان خصوصی سازی در سال 88 تا 89 از سوی سازمان خصوصی سازی دعوتنامه دریافت سهام عدالت دریافت کردند.

از 8 گروه عمومی مذکور یک میلیون و 134 هزار و 259 نفر در مجموع متقاضی سهام عدالت از طریق ثبت نام شدند و در نهایت از این گروهها 144 هزار و 464 نفر تاکنون سهام عدالت خود را دریافت کردند.

گروه‌های کارگری

در حال حاضر یکی از برنامه های اصلی سازمان خصوصی سازی واگذاری سهام عدالت به گروههای کارگری است، براساس آخرین آمارها 3 میلیون و 300 هزار نفر از کارگران اطلاعات  خود را وارد سایت وزارت کار کردند تا بتوانند سهام عدالت دریافت کنند.

اما بخشی از افراد یعنی 2 میلیون و 770 نفر که اسامی آنها در دبیرخانه وجود نبود، توسط سازمان خصوصی سازی تائید شدند و بخشی از آنها که حدود 500  هزار نفر را شامل می شوند، تائید نشدند زیرا پیش از این ثبت نام کرده و سهام عدالت دریافت کرده بودند.

یکی از مسئولان سازمان خصوصی سازی گفت: سازمان خصوصی سازی اسامی 2 میلیون و 770 هزار نفر کارگر را برای وزارت کار به منظور تائید نهایی و مشخص شدن وضعیت آنها مبنی بر اینکه کارگر ساختمانی هستند و یا کارگر فصلی ارسال شده است اما وزارت کار با وجود اینکه اطلاعات مربوطه را اخذ کرده است اما هنوز اسامی را به سازمان خصوصی سازی ارائه نکرده است.

تنها مرحله باقیمانده

وی از اعلام آمادگی سازمان خصوصی سازی برای واگذاری سهام عدالت به کارگران خبرداد و افزود: در صورت تائید اسامی از سوی وزارت کار برای افراد مشمول فرم و بارکد ارسال خواهیم کرد.

سیدشمس الدین حسینی وزیر اقتصاد یکی از نقایص واگذاری سهام عدالت به کارگران را سخت بودن مراحل شناسایی آنها به ویژه در بخش ساختمانی دانست.

پیمان نوری مدیرعامل سازمان خصوصی سازی 40 تا 50 درصد واگذاری ها را مربوط به سهام عدالت عنوان و تصریح کرده است: سهام عدالت، سهام خرد در دست افراد است و این نوعی خصوصی سازی و واگذاری به بخش خصوصی است.

نوری خصوصی ترین سهام را سهام عدالت که در سطح آحاد جامعه صورت می گیرد دانست و گفت: اگر آمار مربوط به سهام عدالت را به واگذاری های بخش خصوصی اضافه کنیم رقم واگذاری سهام دولتی به بخش خصوصی بسیار متفاوت تر از آماری که هم اکنون اعلام می شود خواهد شد.

* نام:
ايميل:
* نظر:
تازه‌هاي سايت: