sd
كدخبر: ۳۵۸۲۲
تاريخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۰ - ۱۰:۴۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گسترش تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر
وزیر نیرو گفت: جمهوری اسلامی ایران درصدد تولید پنج هزار مگاوات برق از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2015 میلادی است.
به گزارش پیمانه ،دومین گردهمایی بین المللی انرژی و همچنین اجلاس وزرا در خصوص انرژی و صنایع سبز از روز سه شنبه در وین آغاز شد که بیش از هزار نفر از مقام ها، کارشناسان و نمایندگان سازمان های بین المللی و سازمان های بین المللی غیردولتی در آن در خصوص مسائل مختلف مربوط به دسترسی به انرژی پاک برای همه ،بحث و گفت وگو می کنند. 'مجید نامجو' عصر روز سه شنبه در این گردهمایی بین المللی طی سخنانی تاکید نمود: توسعه پایدار جهانی مستلزم آن است که در سیاست های انرژی چهار موضوع اصلی یعنی امنیت عرضه ، رقابت پذیری اقتصادی ،حفاظت از محیط زیست و امکان رشد و توسعه کشورهای توسعه نیافته بطور متوازن دنبال شود. وی در خصوص انرژی های تجدید پذیر گفت: توفیق برنامه های توسعه این انرژی ها و بهره برداری ها از منابع ،مستلزم آن است که انرژی های تجدیدپذیر بتوانند از نظر قیمت و هزینه های تولید با سایر انواع انرژی رقابت کنند. نامجو همچنین در بخش دیگر از این سخنرانی ، برنامه ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارتقا کارایی تولید و مصرف انرژی و توسعه انرژی های تجدید پذیر را تشریح نمود.

متن کامل این سخنرانی به این شرح است:
باسمه تعالی
جناب رئیس ، عالیجنابان، خانمها و آقایان
افتخار دارم که در مقابل این جمع محترم سخن بگویم و بنده هم مایلم ضمن تبریک به جنابعالی برای ریاست عالی این کنفرانس، از مدیرکل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) به سبب برگزاری این گردهمایی که در مورد موضوع مهمی چون صنایع سبز و انرژی است، تشکر و قدردانی نمایم. توسعه پایدار جهانی مستلزم آن است که در سیاستهای انرژی چهار موضوع اصلی یعنی «امنیت عرضه» ، «رقابت پذیری اقتصادی» ، «حفاظت از محیط زیست» و « امکان رشد و توسعه کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته» به طور متوازن دنبال شود.توفیق برنامه‌های توسعه انرژیهای تجدیدپذیر و بهره‏برداری از این منابع مستلزم آن است که انرژیهای تجدیدپذیر بتوانند از نظر قیمت و هزینه‌های تولید با سایر انواع انرژی رقابت کنند. این شرایط به ویژه در کشورهای در حال توسعه از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا در این کشورها منابع مالی، محدودتر از کشورهای توسعه یافته است و لذا ضروری است که اصل تخصیص بهینه منابع مالی با دقت رعایت شود. مسلماً توسعه کاربرد انرژیهای تجدیدپذیر، موجب کاهش میزان نشر گازهای گلخانه‌ای خواهد شد و به عبارتی می‌توان گفت که استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی در بلندمدت، بهترین گزینه برای پاسخگویی به نیازهای آینده انرژی خواهد بود. به هر حال، روشهای دیگر نظیر توسعه بهره‌گیری از گاز طبیعی، سوق دادن بازار به سوی تکنولوژیهای جدید و پیشرفته و افزایش کارایی انرژی می‌تواند در کوتاه مدت و میان مدت به نتایج مشابهی در کاهش میزان نشر این گازها منجر شود. حمایتهای مالی و فنی از سوی کشورهای پیشرفته صنعتی به منظور انتقال دانش فنی برای افزایش کارایی انرژی، صرفه‌جویی درمصرف انرژی و تولید انرژیهای پاک موجب می‌شود که صرفه‌جویی‌های مالی در بخش انرژی در کشورهای در حال توسعه امکان پذیر شود. منابعی را که بدین ترتیب آزاد می‌شود می‌توان برای استفاده بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر هدایت کرد. انرژیهای تجدیدپذیر، باید در برنامه‌های کلان انرژی در سطوح ملی و بین‌المللی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشند. برای تحقق این هدف لازم است که اولاً قیمت انرژیهای تجدیدپذیر در مقایسه با انرژیهای فسیلی رقابتی شود و ثانیاً انرژیهای تجدیدپذیر از اولویت خاصی در ارتقاء رفاه اجتماعی در سطح ملی برخوردار شوند. زیرا انرژیهای تجدیدپذیر به لحاظ اجتماعی کاملاً قابل قبول و مورد استقبال است و به لحاظ مسائل زیست محیطی مطمئن و از دیدگاه عرضه انرژی نیز با توسعه فزاینده و تنوع بخشی آن می توان به پایداری تامین و اعتماد مصرف کنندگان افزود.
جناب رئیس، در این قسمت همچنین مایلم به برخی از برنامه ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارتقاء کارایی تولید و مصرف انرژی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر اشاره کنم. در سال گذشته ایران موفق شد یکی از بزرگترین طرح‌های اقتصادی و اجتماعی تاریخ خود را به مرحله اجرا درآورد. این طرح که حاصل سالها مطالعه و تحقیق کارشناسان و صاحب نظران در رشته‌های مختلف بود، هدفمندسازی یارانه‌ها و به ویژه یارانه‌های انرژی است. با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها و انجام تدابیر غیر قیمتی در چارچوب قانون ' اصلاح الگوی مصرف انرژی' که در ماه های اخیر تصویب شده است انتظار می رود قیمت حاملهای انرژی در ایران واقعی شده و زمینه برای گسترش و توسعه روزافزون انرژیهای تجدیدپذیر و پاک و بهبود کارایی در مصارف انرژی فراهم آمده و در نتیجه شاهدکاهش انتشار آلاینده ها در بخش انرژی باشیم. با اجرای قانون برنامه پنجم توسعه کشور (سال‌های 2011 الی 2015) انتظار می رود بازده نیروگاههای حرارتی در کشور سالانه به میزان حداقل 1 درصد افزایش یافته و تا پایان برنامه به سطح 41 درصد برسد. در این میان با تبدیل 12.000 مگاوات نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصارف سوخت های فسیلی در بخش برق خواهیم داشت. انعقاد قراردادهای بلندمدت خرید تضمینی برق تولیدی از منابع انرژیهای نو و پاک، اعمال مشوق‌های مالی جهت رعایت الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع به میزان سالیانه حداقل 1 درصد، جلب مشارکت بخش خصوصی برای احداث حدود 8 هزار مگاوات نیروگاه‌ تولید پراکنده (با اولویت CHP)، تسریع در اجرای پروژه‌های برق‌آبی از دیگر تدابیر مهم در قانون برنامه پنجم توسعه کشور می باشد. در سال گذشته پروژه جداسازی گاز CO2 از دود خروجی واحدهای نیروگاهی برای اولین بار در کشور انجام شد. این جداسازی که در آن از روش پس از احتراق استفاده می‌شود و توسط متخصصان ایرانی و کاملاً با تجهیزات ساخت داخل اجرا گردید، قابلیت جداسازی بیش از 90 درصد گاز co2 از جریان دود خروجی از دودکش نیروگاه را دارد. افزایش سهم مصرف گاز طبیعی به عنوان یک سوخت فسیلی پاک به جای سوخت مایع در سبد انرژی کشور به ویژه از طریق توسعه گاز رسانی برای مصارف خانگی و گاز سوز نمودن خودروها از دیگر اقدامات کشور در راستای کاهش انتشار آلاینده ها در بخش انرژی کشور است. حمایت از بخش خصوصی و مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی جهت توسعه تحقیقات و فن آوری های تولید انرژی های تجدیدپذیر، پرداخت تسهیلات مالی و اجرای سایر سیاستهای حمایتی از سازندگان و شرکت های طراحی مهندسی جهت انتقال و بومی سازی فن آوری های نیروگاههای بادی، فتوولتائیک، زیست توده و پیل های سوختی، تأمین انرژی پایدار از طریق سیستمهای تجدیدپذیر برای مناطق محروم و دور افتاده فاقد دسترسی به شبکه سراسری، اجرای پروژه های پایلوت توسط دولت به منظور ایجاد اعتماد و هموار کردن بستر برای حرکت گسترده تر بخش خصوصی از دیگر سیاست های راهبردی کشور ما در توسعه به کارگیری انرژی های تجدید پذیر است. در همین راستا انتظار می رود پروژه های اجرایی در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر تا حدود 5000 مگاوات تا سال 2015 در ایران نصب و راه اندازی شده و به علاوه ظرفیت نصب شده نیروگاهی در حوزه برق توسط تجدیدپذیرها در 3 سال آتی به بیش از 3% کل ظرفیت فعال در صنعت برق برسد.

جناب رئیس، اجازه می خواهم به اختصار چند جمله ای بعنوان جمع بندی سخنانم عرض کنم. ما معتقدیم که به منظور تضمین نقش کلیدی انرژی های تجدیدپذیر در توسعه پایدار، پیش شرطهایی می بایست مد نظر قرار گیرند.تشریک مساعی بین المللی میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و تبادل تجربیات میان همه کشورها می تواند منجر به دستیابی به اهداف مورد نظر در زمینه انرژی های تجدیدپذیر شود. انتقال تکنولوژیهای نو و یافتن راههای ابتکاری برای تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری در این بخش مهمترین زمینه های این همکاریها می باشند. تاکید می کنم که تلاشها در زمینه تولید انرژی های نو از طریق بنا نهادن یک چارچوب منسجم جهت پشتیبانی از ترویج و توسعه کاربرد انرژی بویژه در کشورهای درحال توسعه، نقش بسیار مهمی در نیل به اهداف صنایع سبز بعنوان هدف عالی این گردهمایی خواهد داشت.نکته دیگر اینکه ارتقاء تحقیقات و توسعه با هدف کاهش هزینه ها و افزایش توانمندی صنایع مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر جهت افزایش رقابت پذیری در بازارهای انرژی یکی از اهداف اصلی در این زمینه است. توجه به این عامل مهم به واقع نقش کلیدی انرژیهای تجدیدپذیر در ارتقاء توسعه پایدار را تضمین می نماید. در ایران هم اکنون با وجود قوانین حمایتی لازم، امکان سرمایه گذاری مطلوب در زمینه انرژی های نو بیش از پیش مهیاست. فرصت را مغتنم می شمارم و از بخشهای دولتی، شرکتها و تمامی گروهها و تشکل های توانمند در زمینه مطالعه، اجرا و توسعه تکنولوژیهای انرژیهای تجدیدپذیر جهت ایجاد روابط کاری و تعاملات فنی و عملیاتی دعوت به عمل می آورم.
مطمئن هستم که این همکاریها می تواند هم منافع سرمایه گذاران و هم اهداف کشورم در گسترش منابع جدید انرژی را به خوبی تامین نماید. همچنین امیدوارم که این کنفرانس بتواند انگیزه مضاعفی در همه کشورها برای همکاری و توجه بیشتر به صنایع سبز و تامین انرژی تجدیدپذیر برای بخش صنایع و سایر بخشهای اقتصادی کشورها ایجاد نماید. اینجانب اطمینان دارم که از طریق همکاریهای بین‌المللی بین کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، می‌توان به هدف اصلی که همانا افزایش سهم انرژیهای تجدیدپذیر در عرضه جهانی انرژی است، دست یافت.برای این منظور، ضروری است تا ساختار و سازوکار مالی مناسبی را، زیر نظر سازمان ملل متحد بنا کنیم تا زمینه‌ حمایتهای مالی، علمی و فنی از کشورهای در حال توسعه به منظور توسعه کاربرد انرژیهای تجدیدپذیر و گسترش تحقیق و توسعه برای کاهش هزینه‌های تولید این نوع انرژیها جهت رقابت در بازارهای انرژی و حمایت جدی و مؤثر از توسعه نیروگاههای برق آبی فراهم آید. بدین ترتیب، انرژیهای تجدیدپذیر می‌تواند نقش مهمی را که باید در توسعه پایدار داشته باشد به نحو رضایت بخشی ایفا کند.منبع:اکونیوز
* نام:
ايميل:
* نظر:
تازه‌هاي سايت: